Rady do začátku

 

Jídlo:

Co se týká krmení zakrslých králíčků, setkala jsem se s různými, někdy dosti protichůdnými názory. Každopádně, důležité je, aby měl králíček neustále k dispozici dostatek sena (zajišťuje správné trávení a obrušuje zoubky).

Moji králíčci jsou zvyklí na krmení kompletní krmnou směsí. Svým králíčkům smíchávám několik druhů směsí, a to Apetit pro zakrslé králíčky, Apetit zelenou louku a Energy Vital Premium pro zakrslé králíčky. Do této směsky přidávám králíčkům granulované krmení Vita Special Vario Long Hair, které je určené přímo pro dlouhosrsté králíčky. Obsahuje složku, která napomáhá králíčkům vylučovat srst z trávícího traktu. I když někdo zastává názor, že kompletní směsi nejsou pro králíčky vhodné, protože jsou příliš "kalorické", musím říct, že ani jeden můj králíček po této směsi není příliš tučný. Naopak, vzhledem k tomu, že je směs tak různorodá, mají králíčci dostatek vitamínů, minerálů a podle toho, jak se na misku vždycky vrhají, tak jim krmení velmi chutná a misku mají v cuku letu doslova vymetenou :-)

Občas dávám svým králíčkům kousek mrkve, petržele nebo jablka. Od jara do podzimu také dostávají pro zpestření lístečky pampelišek, salátu či jetele. Se zeleným krmením ale doporučuji začít nejdříve ve 3 měsících věku králíčka (klidně i později) a vždy je potřeba dbát na to, aby bylo zelené krmení čerstvé, nezapařené, omyté a okapané. Jinak králíčkovi hrozí nadmutí, a to pro něj může být velmi nebezpečné. Občas dávám králíčkům suchý chléb, mají ho rádi a brousí si na něm zoubky. A když jsou králíčci hodní a zaslouží si to, dostanou jako pamlsek kousíček piškotku (ale toho opravdu jen kousek, protože je dost sladký) nebo speciální " králičí dropsík" :-)

Je také důležité, aby měli králíčci neustále k dispozici pitnou vodu. Na vodu jsou nejlepší kuličkové napáječky, králíček si vodu neznečistí jako v misce a máte i lepší představu, kolik toho vypil. Voda by měla mít pokojovou teplotu.

Vitamíny:

Králíčkům přimíchávám do vody vitamínové prostředky Acidomid K, který slouží jako prevence proti kokcidioze, a dále Optimin K, který podporuje imunitní systém a enzymatickou činnost. Dále králíčkům podávám Roboran H, který slouží pro zlepšení kvality srsti. Roboran je ve vodě špatně rozpustný, proto ho většinou podávám králíčkům společně s nadrobno nakrájeným jablíčkem, které v Roboranu obalím.

 

Bydlení:

Králíčci, které chovám doma, bydlí v klecích. Oběma jsem pořídila velkou klec (délka 100 cm, šířka 50 cm a výška 45 cm), aby měli dost pohodlí a prostoru, i když nebudou zrovna puštění venku a aby v ní samička měla dostatek místa i v době, kdy bude odchovávat miminka.

Protože v bytě nemám pro všechny své králíčky dost místa, jsou někteří králíčci ubytovaní v králíkárně v bývalém chlévě. Informace o stavbě králíkárny najdete v sekci "Králíkárna".

 

Podestýlka:

Jako základ používám podestýlku ze 100% přírodního materiálu z měkkého dřeva, která je velmi dobře savá. Tuto podestýlku vždy doplním kvalitní slámou, aby měli králíčci více pohodlí. V klecích mají králíčci také rohový záchod, kam jim sypu hrudkující kukuřičnou podestýlku, která dobře saje a dá se velmi dobře měnit. Ze začátku sice králíčci záchod používali jako ložnici, neustále se v něm vyvalovali, ale postupem času si na něj navykli chodit vykonávat opravdu jen potřebu. Proto doporučuji, mít ze začátku s králíčky trpělivost a na záchůdek je postupně zvykat. Králíčci si většinou sami vyberou jeden rožek klece, kam potřebu vykonávají, proto je dobré jim záchod umístit tam a pak už jen trpělivě vysvětlovat a vysvětlovat... :-)


(měkké dřevo/kukuřičná vřetena)

 

Péče o srst:

Teddy beránci mají velmi krásnou a dlouhou srst, která však vyžaduje častou péči. Je nutné králíčky pravidelně česat, aby jejich srst neplstnatěla. Já svoje teddíky češu téměř každý den.

Očkování, přeléčování:

Králíčci se očkují v 10ti týdnech a to kombinovanou vakcínou proti moru a myxomatóze. Pokud králíčka chováte doma jako mazlíka, tak stačí přeočkování jednou za rok, králíčci, kteří jsou chovaní venku nebo jsou často pouštěni do venkovních výběhů, doporučuji očkovat 2x ročně, nejlépe na jaře a na podzim. Někteří chovatelé králíčky očkují i proti pasteurelle.

Co se týká přeléčování proti kokcidióze, jsou na to opět rozdílné názory. Králíčci, kteří odcházejí z naší CHS jsou vždy proti kokcidióze přeléčeni, používám přípravek ESB3.

 

Stříhání drápků:

Je třeba pořídit si speciální kleštičky, které jsou většinou k dostání v každém zverimexu. Každému králíčkovi rostou drápky různě rychle. V mém chovu jsou králíčci, kteří ani po roce nepotřebují drápky stříhat, ale mám i králíčka, kterému jsem drápy během roku zkracovala dvakrát. Pokud si na stříhání drápků netroufnete, můžete požádat veterináře, ať vám správný postup ukáže nebo rovnou drápky vašemu chlupáčkovi ostříhá.

 

Berte prosím tyto mé rady jen jako doporučení. Čerpala jsem jak z rad zkušených chovatelů, tak z praxe, kterou mám se svými králíčky. Každý časem přijde na věci, které mu vyhovují nejlépe. Nejdůležitější je, abyste svého králíčka chovali s láskou a věnovali mu svůj volný čas.

Užitečné informace o chovu králíčků také naleznete v knize Chov králíků od Josefa Zadiny a kolektivu, základní informace jsou i na webových stránkách www.kralici.cz