Králíkárna

Po velkém plánování jsme se vrhli do práce a postavili králíkárnu pro naše nové chlupaté přírůstky. Dlouho jsme přemýšleli, z čeho králíkránu postavit, aby to finančně nebylo příliš náročné, ale zároveň aby v ní králíčci měli dostatečné pohodlí. Nakonec jsme zvolili OSB desky, které se dají koupit v každém hobby marketu. Pokusím se Vám zde popsat, jak stavba králíkárny probíhala. Neberte to, prosím, jako návod, spíš jen jako inspiraci :-)

V první řadě bylo potřeba určit rozměry králíkárny. Potřebovali jsme vybudovat králíkárnu o šesti kotcích. Vzhledem k tomu, že jsme však byli do značné míry limitováni prostorem, ve kterém bude králíkárna stát, bylo stanovení optimálních rozměrů dosti velkým oříškem. Nakonec jsme to zvládli a v králíkárně je 6 kotců o rozměrech 83 x 53 x 45 cm. Pak už jsme se vrhli do řezání desek a hranolků, pomocí kterých jsme desky sešroubovávali k sobě. Dašlí postup prací je uvedený přímo u fotek níže.

 

Fotoseriál nášeho snažení

 

k dřevěným hranolkům jsme přišroubovaly OSB desky a tím nám vznikly bočnice

 tady jsme smontovali celý plášť

 

a už máme i podlahy :-)

Položili jsme PVC na podlahu a lištami připevnili ke konstrukci králíkárny, aby ho zvědaví králíčci nemohli okusovat. Pomocí kloubových závěsů jsme upevnili dveře, přišroubovali jesličky na seno a začali jsme bojovat s pletivem (žádná sranda, prstíčky bolely).

Hotovo a první dva kotce jsou připravené pro nájemníky :-)

 

Porodní boudička

Pro stavbu porodní boudičky jsme využili odpadových odřezků ze stavby králíkárny, z kterých také tak trošku vyplynuly rozměry (vnější 255/425/325). Přední strana je tvořena z desky šířky 95mm, průchozím otvorem na celou výšku 100mm a deskou 230mm, strop je tvořen pouze jednou deskou šířky 95mm a to ze dvou důvodů:  1. vytvoření otvoru pro kontrolu hnízda,  2. vytvoření většího pocitu bezpečí samičky. Doufáme, že se našim samičkám zavděčíme a že porodní boudičkou nepohrdnou :-).


                                                                                                                                  

Ke stažení:

 

králíkárna_výkres.pdf (165,7 kB) 

králíkárna_rozpočet.pdf (41,2 kB)